Jak vybrat správný fotoaparát

Výběr fotoaparátu je podobný, jako když si vybíráte nové auto. Podle účelu si vybíráte osobní nebo užitkový, menší nebo větší, spotřeba, výbava atd. Pokud to bude vaše první auto, jste ovlivněni zkušenostmi rodiny nebo vašeho okolí. Možná i vy máte kamaráda, který je srdcem „Nikoňák„, „Canoňák„, „Soňák“ nebo fanoušek jiné značky. Mluvit nahlas o výběru správného fotoaparátu a zachovat objektivitu je náročné jako mluvit o fotbalových klubech nebo značkách aut. Pokud uvažujete o novém modelu, v podstatě nemůžete udělat chybu. Každá značka zvládne vše a je jen na vás jak moc vám záleží na detailech.

Proto se vyhnu detailnímu výběru a položím Vám jen několik zásadních otázek.

 

Jakou máte prioritu? Foto – Video? 

Fotoaparát

Budete více fotit nebo natáčet? Nebo kombinovat a v jakém poměru? Některé značky jsou trochu více dominantní v jedné z těchto kategorií. To ovšem neznamená, že nezvládnou obě kategorie.

SONY – dlouhá historie se zaměření na nahrávání a přehrávání videa. Jejich produkty jsou často o něco víc přizpůsobené pro video. Zaměřují se na neomezenou dobu natáčení a aby se fotoaparát nezahříval. Tuto značku uvidíte nejčastěji u lidí, co natáčejí převážně videa.

Canon – dlouhá historie se zaměřením na focení a proto jejich filosofie je „fotografie na prvním místě. Mají často limit nahrávání 30 min v kuse a u vyššího rozlišení se víc zahřívají. Na druhou stranu mají nejdokonalejší barvy. Proto většina lidí z novin, magazínů, svatební fotografové vlastní nejčastěji tyto fotoaparáty.

Počítejme ale s tím, že jste nováček a nebudete tedy tlačit video o extrémů 4K nebo 8K. Budete natáčet ve FullHD (1080) a v tomto případě to zvládne většina fotoaparátů. Pokud se rozhodnete natáčet v UltaHD (4k), počítejte navíc s vyššími požadavky na výpočetní techniku. Co to znamená? Potřebujete kvalitní počítač a cena se vám o to víc rapidně navýší.

Budete fotit sport nebo budete často fotit v noci? Pravděpodobně budete potřebovat dražší fotoaparát (FullFrame senzor). Pokud ale máte v plánu fotit pouze pro sociální sítě popřípadě na svůj web za standardních podmínek, nebo přikoupíte světla, pak si vystačíte s levnější variantou (APS-C senzor).

 

Nejlevnější varianty kombinace Foto-Video

Canon M50

Sony A6400

 

Co budete fotit a natáčet?

Objektiv

Koupit fotoaparát je splněna jedna třetina úkolu. Dále vás čeká investice do objektivů. Tady je pak možná pro vás důležitá cena objektivů a výběr. V této kategorii vede Canon. Objektivy za dostupné ceny a opravdu široká škála pro výběr.

Příklad:

Canon EF 35mm f/2.0 IS USM koupíte na Alza.cz za 15.690,-

Sony FE 35mm f/1.8 koupíte na Alza.cz za 18.990,-

 

Nejvhodnější objektivy:

  • Portréty: 35mm, 50mm / f1.4-f1.8
  • Sport: zoom 70-200mm / f2.8
  • Krajinky: 12mm – 25mm + zoom 70-300mm / f5.6 a vyšší

Může se vám stát, že objektiv bude dražší než tělo vašeho fotoaparátu. A možná by to tam mělo být. Ono vlastně jde taky o kvalitní sklo.

 

Jaké budete mít další náklady?

Příslušenství a software

Když už jste investovali deseti tisíce do fotoaparátu a objektivů, doporučuji investovat do kvalitního batohu. Měl by být bezpečný a měl by být nenápadný. Zloději znají foto batohy a dokážou si představit jak velký úlovek získají. Ideálně s přístupem ze strany vašich zad.

Máte za sebou už vysokou investici a teď začnete šetřit. Dáte si práci s vytvořením kvalitního snímku, ale doma zjistíte, že vaší SD kartu nelze načíst. Investujte do kvalitních SD karet a zálohujte si data na externí SSD disky nebo na cloud.

Jste na místě, chystáte se zachytit Vás dokonalý snímek, ale fotoaparát hlásí, že nemá šťávu… Dokupte si náhradní baterie a mějte je vždy nabité „ready to go“.

Focení se vám protáhlo, slunce už zapadlo a vy chcete ještě pár hezkých snímků. Nebo si přejete jen doladit focení v interiéru, protože máte málo světla. Pořiďte si mobilní světlo nebo externí blesk.

Na čem opravdu nešetřete je stativ. Jaký máte pocit když postavíte fotoaparát s objektivem za desítky tisíc na labilní stativ za pár stovek? Vím o čem mluvím. Byl jsem tam. Trochu větru a běžel jsem do servisu… Pořiďte si stativ, kterému můžete věřit.

 

Podívejte se na varianty:

Fotoaparát

Objektivy

Fotobatoh

SD Karta

Baterie

Světla

Externí blesky

 

Pomohl vám tento článek? Sdílejte ho přátelům

Mohlo by se vám také líbit...

Populární příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *